Yazan: Anna Bird [1] ve Carla Denyer [2]

Çeviren: Sema Alpan Atamer

Dün, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılışının üçüncü yıl dönümüydü. Avrupa Hareketi İngiltere’nin CEO’su Anna Bird, Green World’e şunları yazdı:

“Britanya için Yeni Şafak”tan bu yana olanların enstantane resmi şöyle:

Brexit, Birleşik Krallık ekonomisine saatte bir milyon sterline mal oluyor;

Brexit, kamu harcamaları için yılda yaklaşık 20 milyar sterlin daha az paramız olduğu anlamına geliyor;

Brexit, İngiltere ekonomisinden yaklaşık 330.000 işçi kaybetti;

Brexit’in bir sonucu olarak İngiltere’nin mal ticareti, yüzde 13,6 düştü;

Birleşik Krallık’ta yurt dışından yapılan yatırım, yüzde 13,7 daha azaldı.

Asla yerine getirilmeyecek vaatler, 2016’daki referandum kampanyası sırasında söylenen yalanlar ve bugün bize Brexit’in faydaları hakkında söylenen yalanlar, buna Brexit hükümetinin tam kalbindeki çürümeyi ekliyor: bu Brexit’tir, ve sadece üç yıl oldu.

Ancak – ne kadar önemli olursa olsun – Brexit sadece ekonomi veya rakamlarla ilgili değil. Brexit her zaman bir kimlik sorunu olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Avrupa’daki komşularımızla ortak bir tarihi ve değerleri paylaşıyoruz. Birçoğumuz Avrupa’da yaşadık, çalıştık ve seyahat ettik ya da AB’de yakın arkadaşlarımız ve ailemiz var. Bazılarımız diğer Avrupa ülkelerinde doğduk ve İngiltere’yi yuvamız yaptık. Hatta bazılarımız çifte vatandaşlığa sahibiz veya Avrupa’nın başka bir yerinden birine aşık olup birlikte bir hayat kurduk.

Barışçıl, yardımsever bir dünyanın güzelliği budur.

Brexit, hayatlarımızı Avrupalılar olarak yaşamamızı zorlaştırdı. Ancak binlercemiz hâlâ Avrupalı olduğumuzu ve sınırların ötesinde dostluk ve işbirliğini savunmaya kararlı olduğumuzu biliyor.

Evet, AB’den üç yıl önce ayrıldık. Ama biz hala Avrupalıyız.

Brexit’i sadece Birleşik Krallık ekonomisi için değil, aynı zamanda ortak Avrupalı kimliğimiz için tersine çevirmeliyiz. Birleşik Krallık’ta bunu bilen yüzbinlerce insan var ve sayımız her geçen gün artıyor.

AB üyeliği için bir oylama daha istediğini söyleyen Birleşik Krallık halkının oranı, geçen yıl aynı noktada yüzde 55 (Savanta) iken, bu ay yapılan bir ankette yüzde 65’e çıktı. Tartışmayı kazanıyoruz. Brexit’e verilen destek azalıyor ve konuşmalar değişiyor.

İşte tam da bu yüzden hareketimiz burada. Brexit’i desteklemeyen çoğunluk İngilizlerin sesi olmak için. İngiltere’yi, Avrupa’yla ve birbirimizle olan ilişkilerimizi yeniden inşa etmek için.

Avrupa Hareketi, Birleşik Krallık’ta Avrupa yanlılığının yuvasıdır. Brexit’i tersine çevirme mücadelesine liderlik edecek cesarete ve topluluğa sahip tek kuruluşuz. Kamuoyu bizim sayemizde değişiyor. Hâlâ Avrupalıyız ve pes etmiyoruz.

Avrupa Birliği’nden ayrıldığımızdan beri kampanya topluluğumuzun ve üyeliğimizin sayısı iki katına çıktı. Avrupa yanlısı topluluk büyüyor çünkü evet, Birleşik Krallık  üç yıl önce AB’den ayrıldı, ancak biz hala Avrupalıyız.

Ülkemizin Ruhu İçin Savaştayız ve Birleşik Krallık Avrupa Hareketi, mücadeleye liderlik etme cesaretine sahip tek kuruluştur.

Avrupa Hareketi şu anda bir Başkan işe alıyor, başvuru süreci 13 Şubat’ta kapanıyor.

Yeşil Parti’nin kendisi de İngiltere’nin “yeniden katılmaya hazır” olması gerektiğini söyleyerek, Brexit’in yeniden değerlendirilmesi çağrısında bulunuyor.

Yeşil Parti eş lideri Carla Denyer, “IMF, İngiltere’yi düşüşle karşı karşıya olan tek büyük ekonomi olarak işaret ederken, Brexit’in tamamen acı verici olduğu ve hiçbir kazanç sağlamadığı açıktır. İşgücü piyasasındaki eksikliklerden, ekonomik şoklar karşısında daha az dayanıklı olmaya; yabancı yatırımdaki çöküşten, keskin bir şekilde azalan ticarete kadar tüm ekonomik göstergeler, Brexit’in başarısız olduğunu gösteriyor.

“Sadece Yeşiller Partisi, bu büyük siyasi hatayı tersine çevirmeyi düşünme ve İngiltere’nin AB’ye dönmesinin daha iyi olup olmayacağını sorgulama cesaretine sahip.

“Yeşiller olarak, siyasi koşullar uygun olur olmaz İngiltere’nin AB’ye yeniden katılması gerektiğine inanıyoruz. Ülkeyi ‘yeniden katılmaya hazır’ hale getirmemiz gerekiyor. Nihai kararımız açıkça, müzakere edebileceğimiz koşullara bağlı olmak zorundayken; AB’nin de, müzakereleri başlatmaya istekli olmadan önce bizi güvenilir bir ortak olarak görmesi gerekecek.

“İşgücü piyasasındaki yetersizlikleri gidermek üzere dolaşım serbestisini yeniden tesis etmek, sınırlarımızdan geçen mallarla ilgili duruma kolaylık getirmek için gümrük birliğine yeniden katılmak ve işçilerin haklarının ve çevrenin korunmasına yardımcı olan binlerce AB mevzuatını lime lime etme planlarına son vermek için hemen şimdi yeniden müzakereye başlamalıyız.

“Halkın çoğunluğu artık AB’ye yeniden katılma konusunda bizimle birlikte. Üç yılın ardından, hatamızı kabul etmenin ve en yakın komşularımızla ilişkilerimizi bozmanın yol açtığı ekonomik, sosyal ve çevresel tahribatı sona erdirmenin zamanı geldi.”

Dipnotlar:

[1] Anna Bird, Avrupa Hareketi İngiltere’nin CEO’sudur.

[2] Carla Denyer, yenilenebilir enerji mühendisi olup, Wind farm Game’in kurucularındandır. Halen Yeşiller Partisi eş-liderliğini yürütmektedir.

Bu yazı, İngilizce olarak, 1 Şubat 2023 tarihinde, Green World’de yayınlanmıştır. https://greenworld.org.uk/article/three-years-brexit adresinden indirilmiştir.

Görsel tasarım: Olcay Özkaplan